سه شنبه 6 خرداد 1399 - 2020 مي 26 - 4 شوال 1441
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 32628

قدرت فرهنگ از قدرت قانون بالاتر است

باید به مساجد کارکرد خانواده بدهیم

مساجد موفق مساجدی هستند که گرد آمدن مؤمنان در آن بهانه ای برای انجام وظایف اجتماعی آنها است و باید به مساجد کارکرد خانواده بدهیم و تبدیل نهادهای مدنی به ویژه نهاد مسجد و خانواده زمینه شور و شوق آن را فراهم می کند.حجت الاسلام علی سرلک ظهر در همایش حماسه سیاسی نخبگان کانون های مساجد جنوب کرمان اظهار داشت: این جمع بنیه فکری، اعتقادی و عملیاتی شما در عصر غیبت ضامن نصرت دین خداوند متعال است. قدرت فرهنگ همیشه از قدرت هر قانونی بالاتر بوده است، چیزی که جریان سازی می کند، فرهنگ است و نه قانون، قانون کف مناسبات و ارتباطات و مناسبت ها را تشکیل می دهد و فرهنگ سقف را و خلاقیت ها و اتفاقات و جریانات را مدیریت می کند. قدرت فرهنگ از قدرت قانون بالاتر است به همین دلیل اتفاقات در هر کشور در مجلس و پارلمان آن شکل نمی گیرد و آنها جریانات را جلو نمی برند، توده فضای عمومی و پذیرش، فضای اقبال و توجه هست. در کشور ما حضرت امام محصول زحمات علما و شهدا را تبدیل به انقلاب اسلامی کردند، انقلابی برای تغییر همه مناسبات، انقلابی که در همه ظرفیت ها جاری شد.

حجت‌الاسلام علی سرلک ظهر در همایش حماسه سیاسی نخبگان کانون‌های مساجد جنوب کرمان اظهار داشت: این جمع بنیه فکری، اعتقادی و عملیاتی شما در عصر غیبت ضامن نصرت دین خداوند متعال است.

وی افزود: قدرت فرهنگ همیشه از قدرت هر قانونی بالاتر بوده است، چیزی که جریان‌‌سازی می‌کند، فرهنگ است و نه قانون، قانون کف مناسبات و ارتباطات و مناسبت‌ها را تشکیل می‌دهد و فرهنگ سقف را و خلاقیت‌ها و اتفاقات و جریانات را مدیریت می‌کند.

سرلک تصریح کرد: قدرت فرهنگ از قدرت قانون بالاتر است به همین دلیل اتفاقات در هر کشور در مجلس و پارلمان آن شکل نمی‌گیرد و آنها جریانات را جلو نمی‌برند، توده فضای عمومی و پذیرش، فضای اقبال و توجه هست.

وی خاطر نشان کرد: در کشور ما حضرت امام محصول زحمات علما و شهدا را تبدیل به انقلاب اسلامی کردند، انقلابی برای تغییر همه مناسبات، انقلابی که در همه ظرفیت‌ها جاری شد.

استاد دانشگاه گفت: بعد از انقلاب بلافاصله به حاکمیت و حکومت اسلامی رسیدیم، قانون اساسی و حاکمان مسلمان شکل گرفتند، اما در مرحله جامعه اسلامی ما هنوز و همیشه کار داریم، این انقلاب و حاکمیت تبدیل به هنجار و فرهنگ شود.

سرلک ابراز داشت: اتفاقی که به برکت خون شهدا و نفس گرم حضرت امام راحل رخ داد، اتفاق اعجاب برانگیزی در ظرفیت جامعه اسلامی است، یکی از نمونه‌ها این است که این جامعه اسلامی با این آموزه‌ها توانست، هشت سال در برابر 52 کشور در دوران دفاع مقدس به پیروزی برسد.

وی افزود: جامعه اسلامی ما وقتی به بلوغ خود برسد و به ظرفیت خود دست پیدا کند باید زمینه را برای تمدن اسلامی بسازد، یعنی جهان را از پرتو این نورانیت روشن کند.

سرلک بیان داشت: آنچه که امروز باید روی آن کار شود و مقام معظم رهبری هم روی آن تأکید داشتند و صدا و سیما را موظف کردند، پررنگ کردن نهاد خانواده است، یعنی تبدیل جامعه به خانواده و ظرفیت‌های خانواده را در جامعه جاری کردن به این معنا که مهرورزی و فداکاری در خانواده بیاید و قلب خانواده در مساجد تپش کند، دیدگاه مساجد باید خانوادگی باشد.

وی تصریح کرد: مساجد موفق مساجدی هستند که گرد آمدن مؤمنان در آن بهانه‌ای برای انجام وظایف اجتماعی آنها است و اعتکاف بارگیری عاطفی برای انجام وظایف اجتماعی و خانوادگی است.

سرلک عنوان کرد: باید به مساجد کارکرد خانواده بدهیم و تبدیل نهادهای مدنی به ویژه نهاد مسجد و خانواده زمینه شور و شوق آن‌ را فراهم می‌کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
دعای فرج