جمعه 3 اسفند 1397 - 2019 فوريه 22 - 17 جمادي الثاني 1440
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 42257

جوان، نقش اول عصر ظهور

مهمترین ویژگی یک جوان، آرمانخواهی و بیدارگرایی او است که کم ها و کوچک ها او را قانع نمی کند و همواره درصدد فتح قله ها است، از این رو، وی درپی مدینه فاضله، اتوپیا و آرمان شهر است و این در سنین جوانی بیشتر خود را نشان می دهد که طبیعتا این ویژگی با حکومت جهانی حضرت ولی عصر (عج) و با انتظار تشکیل حکومت حق همخوانی دارد.

قرار گرفتن در آستانه سالروز آغاز امامت و ولایت امام عصر (عج) فرصتی است مغتنم تا به ارتباط حضرت حجت (عج) با نسل جوان به عنوان اصلی ترین یاران ایشان به هنگام ظهور بپردازیم و شرایط تربیت نسل جوان زمینه ساز ظهور را به بحث و بررسی بگذاریم. از این رو در گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین علی سرلک، عضو هیئت علمی دانشگاه هنر درباره این مهم به گفتگو پرداخته ایم که مشروح آن از نظرتان می گذرد:

نسل جوان دارای چه مولفه ها و ویژگی هایی است که او را با امام عصر (عج) پیوند می دهد و آنها را به اصلی ترین یاران حضرت (عج) تبدیل می کند؟

مهمترین ویژگی یک جوان، آرمانخواهی و بیدارگرایی او است که کم ها و کوچک ها او را قانع نمی کند و همواره درصدد فتح قله ها است، از این رو، وی درپی مدینه فاضله، اتوپیا و آرمان شهر است و این در سنین جوانی بیشتر خود را نشان می دهد که طبیعتا این ویژگی با حکومت جهانی حضرت ولی عصر (عج) و با انتظار تشکیل حکومت حق همخوانی دارد.

از دیگر ویژگی های جوان پویایی، تلاشگری و توانایی برای کار و فعالیت است، نسل جوان قدرت ذهنی و بدنی خاصی دارد که از او یک موجود موثر و مفید ساخته است، از دیگر ویژگی های او به دلیل عدم دلبستگی قصه آرمانخواهی ها و آرمانگرایی ها است، از این رو، جوان آمادگی برای ایثار و فداکاری و ورود به عرصه جهاد و جانبازی را هم دارد یعنی جدای از اینکه موجود موثر و پرتوان است بر سر آرمان هایش توان فداکاری و  جانبازی و قهرمان شدن را نیز دارد.

از دیگر ویژگی های جوان به دلیل این پویایی خلاقیت است، جوانان نسل خلاق و نوآور هستند و بخشی از پیکره جامعه انسانی هستند که تنوع و تغییر در ذهنشان فراوان است، اگر مجموعه این عناصر را که در کنار هم بگذریم و امام عصر (عج) را به آن بیفزاییم، گویا جامعه مهدوی را نمایش می دهیم از این رو است که شاید گفته می شود یاران امام عصر (عج) اکثرا جوان هستند.

 

این ویژگی های نسل جوان در عصر ظهور چگونه تجلی می یابد و قرار است چگونه از این توانمندی ها برای جامعه مهدوی بهره گرفته شود؟

ولی خدا و انسان کامل در پرتو نگاه و مدیریت خود، استعدادها را شکوفا می کند و انسان ها را به ظرفیت های شایسته شان نزدیک می کند، اینکه روایت است در عصر ظهور هر یک از یاران امام عصر (عج) به اندازه 40 نفر تلاش می کنند به این معنا نیست که نیرویی بیشتر به آنها داده می شود بلکه نیروی درونی آنها کشف و فعال می شود؛ آنچه ما از آن در جامعه جهانی رنج می بریم به ویژه در مناسبات اجتماعی حاکم بر عالم، حکام و مدیران و رهبران غیرخودساخته ای است که به دلیل ناتوانایی های روحی و فکری نمی توانند در قاعده هرمی که آنها در راس آن قرار دارند، این استعدادها را آزاد کنند.

اگرچه با جلوه ای از این استعدادها تحولات شگرفی رخ می نمایاند، به عنوان مثال پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس در برابر قدرت های زمان جا نشان می دهد وقتی رهبری آسمانی روی کار آید در قاعده این هرم استعدادهای جوان تا چه اندازه متجلی می شود و انسان خاطر جمع می شود که اگر حکام از انسان های الهی باشند آحاد انسان ها به چه رشد و بلوغی دست می یابند. امروز هم آنهایی که خود را در پرتوی نگاه رهبری قرار می گیرند از رشد و بلوغی ویژه برخوردار می شوند، در واقع ماجرای محرومیت ما در جامعه ماجرای عدم برخورداری از یک رهبر و پیشوای مترقی است که در زمان امام عصر (عج)، این مسئله به شکل وسیع بروز می کند و انشااله به زودی شاهد آن روزها باشیم و ذیل عنایات حضرت حجت (عج) جامعه استعدادهای خود را نمایان می کند.

 

امروز یکی از اصلی ترین بحران های نسل جوان بحران معنویت است، آیا در عصر ظهور این بحران حل می شود؛ چگونه؟

 بحران معنویت یعنی فقدان معنای زندگی، وقتی معنای زندگی مفقود شود، سبک و شیوه زندگی به ندانم کاری ها و چه کنم چه کنم ها می کشد، اساسا وقتی حضرت حجت (عج) ظهور کنند مهمترین اتفاق این است که انسان ها متوجه معنای صحیح زندگی خود شده و می فهمند در منزل عشق هستند و وقتی انسان فهمید برای چه آفریده شده است، چگونگی زندگی را نیز کشف می کند، انسانی به بحران معنویت دچار می شود که معنای زندگی را نمی داند، مراد از آن را نمی فهمد و اگر آن را دریابد، خودبه خود به این مسیر می رود که چگونه زندگی کند.

تصور شیعه بر این است که در عصر ظهور که شیعه امیدوار است فرج حضرت حجت (عج) نزدیک باشد. در آن زمان خواهیم دید که انسان ها شوق زندگی، عشق به حیات و عشق به جزیئات عالم برایشان معنا می یابد زندگی در مسیر حقیقی خود قرار می گیرد و همه مناظر طبیعی را می بیند؛ امروز قطار زندگی بشر در مسیری اشتباه حرکت می کند همین است که دچار بحران معنویت، بحران آرامش، بحران شناخت و حقیقت و بحران اخلاق شده حتی بحران تنفس یافته است، این بشر مسیری غلط را در پیش گرفته به تعبیر قرآن "این تذهبون" کجا می رود این قطار؟

که در عصر ظهور همه این مشلات برطرف شده و زندگی معنا می یابد.

 

سبک زندگی شخص منتظر باید چگونه باشد که نسل جوان را برای عصر ظهور آماده کند؟

مهمترین ویژگی سبک زندگی مهدوی این است که انسان می خواهد در بزرگترین رخداد آفرینش، نقش آفرین بوده و سهم داشته باشد، وقتی من دوره ظهور را مقصد و کمال خلقت بدانم و درپی این باشم برای چنین ظرفیتی نقش و سهم داشته باشم و توان من برای پیشکش شدن آماده باشد، این تفکر مدل و سبک زندگی را کلا متفاوت می کند، یعنی انسان منتظر ایفای نقش است نه منتظر منجی و حل کننده مشکلات، این انسان حتما اهل فکر و معنویت و حقیقت است و خلقیاتش کاملا از فضائل اشباع شده و انسان منتظر، سبک زندگیش سبک زندگی مجاهد و مهاجر است، یعنی برای رسیدن به مقصد کوتاه نیامده و مرتب در تب و تاب است که اگر کسی چنین نگاهی یافت و به تعبیر سهراب مرغ مهاجر باشد، همراهانش فرق می کنند و مدار زندگیش در جریان ویژه ای قرار می گیرد.

در پایان جا دارد به آنهایی که بر سر این آرمان جان باختند ارج بنهیم یعنی شهدا که معدل سنی آنها 20 سال بود، امید است همه آنها ما را هم بخواهند و دعا کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
دعای فرج