جمعه 3 اسفند 1397 - 2019 فوريه 22 - 17 جمادي الثاني 1440
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 29795

درباره ماه رمضان:

کسبه بی انصاف ،حبیب الله نیستند

فلسفه ماه مبارک رمضان این است که انسان از گناه سبک شود و و از عالم ماده به عالم معنا سوق پیدا کند .

در حالی به  استقبال ماه  مبارک رمضان میرویم که  مردم سال سختی را از نظر  اقتصادی پشت سر گذاشته اند . افزایش 100 تا 150 در صدی قیمتها  نسبت به  سال گذشته بسیاری از کالاها و مایحتاج ضروری مردم  که  گریزی از تهیه آن نیست ،توان خرید مردم را به  نصف سال گذشته  تقلیل داده  است .

از طرفی گروهی از کسبه  کل و جزء از مدتها پیش خود را برای رسیدن ماه  مبارک رمضان آماده  کرده  بودند و اقدام به  انبار برخی اقلام مهم کرده  اند تا با احتکار آن و بدون اینکه  پول اضافه ای پرداخت کرده  باشند آن را با سود بسیار خوب در ماه  رمضان به  فروش برسانند  یعنی  بدون تکان دادن انگشتی تبدیل به  میلیاردرها و مولتی میلیاردر شوند .

این بی انصافی به  خرده  فروشان و واسطه های کوچک نیز  می رسد و هر کس اندکی به  این ظلم می افزاید تا عده  زیادی از مردم  در ضیافت الهی به  سختی حاضر شوند .

هنوزبه اولین روز ماه مبارک رمضان باقی مانده اما بیش از آن که در کنار عبادت، روی آوردن به درگاه خداوند، رونق توبه و استغفار، برگزاری نماز شب آماده ماه  مبارک رمضان و حضور در ضیافت الهی باشیم شاهد گران کردن قیمت آن هم از نوع ارزاق عمومی هستیم.

حجة الاسلام علی  سرلک ا از اصلاح  وضعیت عده ای از این کسبه اظهار تاسف و نا امیدی می کند و میگوید : منفعت طلبی و سوداگری عده ای این مجال را نمی دهد تا با نصیحت و رسیدن فضای معنوی مثل ماه  مبارک رمضان دست از گرانفروشی و بی انصافی بر دارند .

وی می افزاید : روایت است که  بزرگترین  ثواب و بیشترین بهره  را کسی می برد که  اهل انصاف باشد .

اینکه  کسی معتقد به  رزّاق بودن  خداوند باشد و بر اساس رضای خدا به  داد و ستد بپردازد مثوبت اعظمی نصیبش می شود .

خداوند بلاهای زیادی را از او دفع می کند و بهره هایی به  او میرساند و زمینه  های مادی و معنوی فراوانی فراهم می کند نه  تنها در ماه  مبارک رمضان بلکه  در تمام عمر ، انصاف و مراعات حقوق دیگران باعث جلب رضای خدا می شود .

وی اضافه  می کند : البته  در دنیایی هستیم که  مصرف گرایی و تامین منافع سرمایه  داران یک حقیقت تلخ به  شمار می رود .

لذا همین حقیقت  باعث شده  حتی آن دسته  از کسبه  که  متدین هستند و به  نماز و روزه  خویش و حتی خمس اعتقاد دارند در جریان داد و ستد منفعت طلب شوند و حقوق دیگران  را زیر پا بگذارند و از مدار خیر و خدمت به  دیگران خارج شوند و تنها به  سود و انباشت سرمایه  بیندیشند .

این یک از مظاهر تلخ دنیا گرایی است .

حجةالاسلام  سرلک می افزاید : فلسفه  ماه  مبارک رمضان این است که  انسان از گناه  سبک شود و و از عالم ماده  به  عالم معنا سوق پیدا کند .

اگر کسی در تامین منافع ما یحتاج خلق غیر از خود کسی را ندید پیام ماه  مبارک رمضان را درک نکرده است .

گویی درون کشتی معنویت خود را به  غرقابه ها و توفانها سپرده  است .

او ادامه  می دهد : زمانی در گذشته  بود که  کسبه  شعارشان این بود که  نسیه  می دهیم پول دستی هم می دهیم چنین کاسبی حبیب خداست و دوستی با خدا را سرمایه  زندگی اش کرده  است . حسن ختام صحبتم را با حدیثی از پیامبر اکرم (ص) تکمیل می کنم که  فرمودند : شبیه  ترین شما به  من پر منفعت ترین شماست به  مردم .

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
دعای فرج